Wirtualne Dni Hanzy!

W dniach 11-15 maja 2020 r. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki wraz z Urzędem Miasta Torunia zaprasza do udziału w konkursie pt. „Dni Hanzy w Toruniu” realizowanym online za pośrednictwem strony internetowej: www.ckzamek.torun.pl oraz portalu społecznościowego facebook Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej na temat tradycji hanzeatyckich. Zainteresowani udziałem w zabawie powinni śledzić zamieszczane pod wyżej wskazanymi adresami informacje dotyczące hanzeatyckiej historii miasta oraz udzielić prawidłowych odpowiedzi na zadawane pytania. Regulamin konkursu.

Co roku, w ruinach zamku krzyżackiego, hucznie obchodziliśmy Dni Hanzy organizowane w postaci potyczek rycerskich, zabaw plebejskich oraz występów grup muzyki dawnej. W tym roku przypomnimy sobie o nich pozostając w domach. Poniżej przybliżamy najważniejsze fakty z toruńskiej przynależności do wspólnoty podróżujących kupców początkowo zwanej z języka niemieckiego „Hanse”.

Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Wielkiej Hanzy już w XIII wieku. Po raz pierwszy Toruń został włączony w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku. Wówczas to rada Lubeki zapytała rajców toruńskich, czy zgadzają się na przeniesienie kantoru kupców hanzeatyckich z Brugii do Aardenburga. Rola Torunia w historycznej Hanzie polegała przede wszystkim na pośrednictwie handlowym. Z zachodu, głównie z Flandrii importowano sukno, a także sól, wino i korzenie. Na zachód eksportowano zaś pozyskiwane w Prusach i na ziemiach polskich zboże, futra, towary leśne oraz słowacką miedź.

Historyczna Hanza przestała istnieć w 1669 roku. O jej tradycji przypominają nam dzisiaj stylizowane herby umieszczone na ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi. Wśród nich znajdują się zarówno miasta hanzeatyckie, jak i inne miejscowości, które nie były członkami Hanzy, a z którymi Toruń prowadził ożywione kontakty handlowe. Projekty herbów wykonanych ze stali, mosiądzu, czerwonawego mosiądzu i czarnego kamienia powstały w oparciu o rekonstrukcje symboli z fryzu heraldycznego, który znajdował się na fasadzie dawnego Dworu Artusa w Toruniu.

Idee hanzeatyckie ożyły po ponad 300 latach, w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Toruń, pielęgnujący tradycje wiślane,  nie mógł pozostać poza nim. Do dnia dzisiejszego Miasto uczestniczy w międzynarodowych zjazdach hanzeatyckich pielęgnując tym samym dawne tradycje kupieckie, dzięki którym w przeszłości tak prężnie się rozwijał.

Pytanie 1 - Na jakiej ulicy w Toruniu znajduje się „Aleja Gmerków”?

{youtube}ttpJGTIw944{/youtube}

hanza 2 poprawione

Dni Hanzy

JoomSpirit