Inscenizacja bitwy o zamek toruński w 1410 roku

INSCENIZACJA VI EDYCJA

"INSCENIZACJA BITWY O ZAMEK TORUŃSKI W 1410 ROKU"

3 sierpnia 2014 r.
godz. 17.00 Rynek Staromiejski
około godz. 17.30 fosa i ruiny zamku toruńskiego

3 sierpnia 2014 roku o godzinie 17.00 na Rynku Staromiejskim, rozpocznie się, zorganizowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, widowisko historyczne, pt. "Bitwa o zamek toruński w 1410 roku". Impreza dotyczyć będzie wydarzeń jakie rozegrały się w Toruniu latem i jesienią 1410 roku, po bitwie pod Grunwaldem.
Inscenizacja przedstawi w historycznym obrazie dzieje Torunia w okresie tzw wielkiej wojny (1409-1411), odsłoni znane i mniej znane fakty dotyczące stosunków polsko-krzyżackich z tamtych lat.


Pierwszą odsłoną a zarazem wstępem do głównych wydarzeń spektaklu będzie przemarsz wojsk polskich i krzyżackich przez ulicę Szeroką i Rynek Staromiejski. Dokładnie o godzinie 17.00 wkroczą na Rynek średniowieczne oddziały konne i piesze. W tym momencie widzowie przeniosą się w czasy średniowieczne i staną się świadkami niezwykłych wypadków, które doprowadziły do przejścia krzyżackiego Torunia na stronę Jagiełły.
Około godz. 17.30 rozpocznie się druga część widowiska. Polscy i krzyżaccy rycerze przybędą z Rynku Staromiejskiego, do fosy zamkowej, gdzie zostanie stoczona bitwa.
Bój w fosie rozpocznie się od krótkiego starcia rycerstwa oraz od zniszczenia kilku średniowiecznych chat imitujących zabudowania Nowego Miasta Torunia. Krzyżacy pod dowództwem komtura bałgijskiego faktycznie zajęli jesienią 1410 roku tę część dawnego Torunia. Chwilę później nastąpi atak wojsk konnych. W miarę upływu czasu potyczki przeistoczą się w generalną bitwę z udziałem formacji pieszych i konnych. Odwrót oddziałów polskich z fosy na zamek zakończy część drugą imprezy. Ostatnim aktem inscenizacji stanie się oblężenie zamku głównego. Przy wsparciu dużej liczby średniowiecznych dział oraz różnego rodzaju sprzętu oblężniczego do szturmu na mury ruszą bracia zakonni...     
W przygotowanej, dużym nakładem środków, inscenizacji udział weźmie około 150  rycerzy. Ponadto wykorzystane zostaną efekty pirotechniczne.
 Bitwa o zamek toruński jest już szóstą edycją inscenizacji nazwanych zamkowymi. Pomysł inscenizacji powstał w roku 2009. Pierwotnie głównym zamiarem imprez było przekazanie widzowi kultury czasów średniowiecza, jednakże w miarę upływu czasu przekształciły się one w, przygotowywane z wielkim rozmachem, widowiska historyczne pokazujące przełomowe dla historii Torunia, Polski czy Europy wydarzenia. Widowiska przede wszystkim przedstawiają dzieje stosunków polsko - krzyżackich czy epizody z historii Zakonu w sposób przystępny, zrozumiały, niekiedy zabawny, jednakże zawsze z dbałością o najdrobniejsze szczegóły odzwierciedlające realia epoki średniowiecznej. Inscenizacje oparte są na źródłach historycznych i nie skupiają się jedynie na utrwaleniu zaistniałego w przeszłości faktu, ale podają historyczne przyczyny i skutki danego wydarzenia. Innymi słowy inscenizacje zamkowe to przedstawienia teatralne pokazujące średniowieczną rzeczywistość bez przebarwień czy stereotypów historycznych opowiedziane w sposób ciekawy dla uczestnika.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza a zarazem koordynatorem projektu jest Piotr Pietrucki.
Inscenizacja współfinansowana przez Urząd Miasta Torunia.  
Partnerem jest firma "THUNDER" Robert Murawski, która przygotowała efekty pirotechniczne. Wstęp wolny.


PLAN INSCENIZACJI

16.45 - Wymarsz wojsk polskich i krzyżackich spod ruin zamku krzyżackiego na Rynek Staromiejski
17.00 - Krótki spektakl z udziałem aktorów i grup rekonstrukcji historycznej na Rynku Staromiejskim
17.30 - Przemarsz ulicami Starego Miasta do fosy zamku
ok. 17.45 - Rozpoczęcie w fosie bitwy o zamek toruński 

JoomSpirit