Zamkowe spotkania z poezją 2014 - podziękowania

Podczas VII Zamkowych Spotkań z Poezją 19 lipca 2014r.mieliśmy zaszczyt gościć w ruinach zamku krzyżackiego Grupę TAK i Mirka Kozaka.
Podczas dwugodzinnego koncertu usłyszeliśmy kompozycje własne do tekstów Tomka Saleja. Doskonała aranżacja i wyczucie brzmienia, a na deser akustyczne interpretacje Mirka Kozaka zostały docenione przez zebraną publiczność licznymi brawami. Nawiązana „nić porozumienia” ze słuchaczami stworzyła aurę pełną pozytywnej energii oraz inteligentnego humoru. Ten koncert na długo zapadnie nam w pamięć. Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział!

Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 008  Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 017  Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 021

 Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 003  Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 004  Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 006

Grupa TAK i Mirek Kozak 2014 007


 

19.07.2014r. godz. 19.00 Ruiny zamku krzyżackiego.

Koncert Plenerowy – Grupa TAK i wirtuoz gitary akustycznej Mirek Kozak.

Zamkowe Spotkania z Poezją

Skład zespołu: Tomasz Salej - wokal, gitara

Zbyszek Bąkowski - harmonijki, akordeon, cahon

Cezary Boguszewski - wokal, gitary

Krzysztof Gałgowski - bas

Agnieszka Łuńska - flet poprzeczny

Mirek Kozak - gitary, akordeon

VII edycja „Zamkowych Spotkań z Poezją” będzie miała charakter koncertu recitalowego. Wraz z Grupą TAK wystąpi znakomity gitarzysta i akordeonista – Mirek Kozak jeden z czołowych polskich gitarzystów grających muzykę folk, zwany przez przyjaciół "inżynierem gitary akustycznej".Jego instrumentalna interpretacja prezentowanych utworów jest pełna perfekcji i wewnętrznej ekspresji. Prezentował swoją twórczość w Polsce, a także w USA. Jest on twórcą charakterystycznego stylu gry na gitarze akustycznej, tzw. flatpicking.

Zaprezentują wspólnie nowy Program „ENTROPIA”

Entropia to kolejny poetycki program, w którym autor podejmuje próbę zdefiniowania relacji pomiędzy niemą tajemnicą ego i jego nieskończonym otoczeniem. Zadziwiony geniuszem czasu, przemierza zatem nieskończone równoległe światy, zafascynowany prostotą kształtu i fonii, wędruje tym pulsującym szlakiem słusznie oczekując kolejnych materializacji pragnień i lęków. W snach go dopadają pary przeciwstawne: miłość i nienawiść, niemedialny smak uczucia i efektowna słodycz zdrady, idealne przenikanie świadomości i zarazem spektakularny brak zrozumienia. I niby wszystko wokół normalne, dalej drepcze chodnikami naszych miast, kupuje mleko, uśmiecha się sam do siebie na myśl o dawnych doświadczeniach. A jednak przytulając wieczorne dzieci, opowiada im do snu właśnie te swoje obrazy nierealne, owe rozkwitające jak kwiaty fraktale, rozwija losy dzielnych smoków i ciągle młodych księżniczek. Jedna tylko świadomość czuwa nad bezpiecznym snem pociech: nigdy nie mówi o entropii. O nieznanym i nieokreślonym zjawisku, co do którego jedna tylko pewność: że ciągle rośnie. Wiadomo przecież, że kiedy już urośnie, przepadną smoki, zestarzeją się nienaganne księżniczki, a nasz fraktalny obraz świata rozpadnie się boskim kryształem na miliardy błyszczących gwiazd. Nauczony ciszą, otumaniony eliksirem gitarowej baśni, ze spokojem ogląda więc naszą nieodgadnioną przyszłość, jak film, jak obraz, jak balet niebiański. Wystarczy tylko zaczekać, aż zabraknie słońca, wystarczy podnieść oczy do nieba, żeby móc pozdrowić Wielką Niedźwiedzicę i jej kuzynkę Kasjopeję...

Olsztyńska Grupa TAK jest niecodziennym zjawiskiem na polskiej scenie poezji śpiewanej. Sami o sobie napisali: „Wyobraźcie sobie bowiem, że oto odwieczny bard spotkał na swojej drodze znakomitego harmonijkarza bluesowego oraz wokalistę i gitarzystę grającego w stylu Jimiego Hendrix'a. Mieszanka na pierwszy rzut oka wybuchowa, ale czyż nie taka właśnie jest receptura najlepszych drinków :-) Tak więc do pieczołowicie hołubionego klimatu krakowskiej Piwnicy pod Baranami, Garczarka, Czyżykiewicza (i wielu, wielu innych, których nie jestem tu nawet w stanie wymienić) ci młodzi ludzie wnieśli nagle olbrzymi ciepły powiew zupełnie innej harmonii. I jak się okazało, życie znowu było mądrzejsze od książki, bowiem wrażliwość muzyczna i oczekiwanie piosenki z tekstem wyzwoliły nieoczekiwane pokłady dynamiki i twórczego zamieszania.” …

„Na efekty nie trzeba było długo czekać, Słuchacze zareagowali aplauzem na stopniowaną dramaturgię koncertów, zmiany w dynamice i różnorodność muzyczną aranżacji. Ciepło przyjęto również warsztat muzyczny i tekstowy w pełni autorskiego repertuaru. Wszystko to jednak byłoby niczym, gdyby nie ten ulotny, niepowtarzalny klimat, jaki możemy spotkać na koncertach Grupy TAK. Warto się tam wybrać, aby posłuchać tej spójnej, kompletnej opowieści o człowieku, o zbieranych przez niego młodzieńczych doświadczeniach, o dościgającym go zewsząd pięknie i brutalności, zadziwieniu i ambiwalencji. W wykonywanym programie usłyszycie własny głos, podczas kilkudziesięciu minut nagle, w niezaplanowany i przedziwny sposób, odbędziecie retrospektywną wycieczkę w głąb swojej duszy - dodajmy - wycieczkę barwą i niejednolitą, obfitującą w momenty satyryczne i liryczne. Nad tą całością nieustannie będzie spoczywał ciepły spokój, optymizm i wiara w wielkość każdego z nas, nawet tego najmniejszego, postrzeganego człowieka.”

Utwór „Nadzieja” http://www.salej.art.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=245&Itemid=101

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń

Wstęp: 15 zł

Serdecznie Zapraszamy!

 B2 GrupaTAK wersja 2

 

 

 

 

JoomSpirit