XI TORUŃSKIE MEDIEVALIA - 8.09.2018r.

XI TORUŃSKIE MEDIEVALIA odbędą się w sobotę - 8 września 2018r. w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu na terenie Fosy Staromiejskiej w godzinach 11.00 – 16.00

Głównym celem tegorocznego przedsięwzięcia, z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, będzie przegląd wojska polskiego z różnych epok:

od XIII w. przez XVII w. do okresu II wojny światowej. Rekonstruktorzy zaprezentują oręże i sposoby walki na przestrzeni dziejów. W większości będą to grupy rekonstrukcyjne piesze. Natomiast grupa przygotowująca Turniej Konny będzie odtwarzała uzbrojenie i sposoby walki konnej.

W fosie zamkowej wyrośnie obozowisko z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć jak walczyli żołnierze od XIII w. po czasy nowożytne. Chętni będą mogli m.in. zarówno przymierzyć zbroję - hełmy garnczkowe i kapaliny, kolczugi i przeszywanice oraz inny typ munduru – szlacheckie żupany, szable, kontusze czy Ułanów II Pułku Ułanów Wielkopolskich. Do zwiedzania będą udostępnione zarówno stoiska z wyposażeniem do fechtunku, kramami rzemieślników prezentujących rzemiosło z okresu grunwaldzkiego, jak i stanowiska z XVII czy XX wieku - wyposażenie Husarza i punkt werbunkowy z roku 1939.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci takich jak walka bezpieczną bronią w szkółce rycerskiej czy werbunek do artylerii, chorągwi lub wojska z musztrą, szkoła fechtunku, nauka pisania gęsim piórem i tworzenia biżuterii. Specjalnie dla młodszych widzów będą przeprowadzone nauki w dwóch częściach powtarzających się w ciągu dnia. W wyniku konkursu poetyckiego zostanie wyłoniony najzabawniejszy bard turnieju.

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki zaprosiło z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego różnorodne grupy rekonstrukcyjne: Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczy, Pułk Ułanów Wielkopolskich, Chełmno P. S. K.; Historia Rycerzy Dobrzyńskich, Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej.

Program:

1. Otwarcie turnieju 11.00 – 12.00

2. I część – blok zajęć i pokazów rekonstruktorów 12.00 – 14.00

3. II część – blok zajęć i pokazów rekonstruktorów 14.00 – 16.00

Dofinansowano ze środków Miasta Toruń

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Medievalia 2018 small

JoomSpirit