ATRAKCJE ZAMKU KRZYŻACKIEGO W TORUNIU

Makieta zamku umieszczona w podziemiach jest próbą rekonstrukcji średniowiecznej siedziby krzyżackiej w Toruniu. Dawny zamek wybudowany został na planie podkowy z wysoką wieżą (donżonem) otoczony murami z wychodzącą w kierunku wschodnim wieżą sanitarno-obronną zwaną Gdaniskiem. Za Gdaniskiem (kierunek wschodni) powstał w miejscu podmokłej doliny tzw. Staw Komtura. Teren ten osuszono w XIX wieku, dzisiaj boisko sportowe. Makieta przedstawia jedynie zamek główny i część przedzamcza z fosą. Nie umieszczono na niej pomieszczeń gospodarczych przylegających do murów obwodowych ze względu na brak dokładnej lokalizacji tych budynków. Na modelu zamku toruńskiego zlokalizowano poszczególne komnaty braci zakonnych takie jak: dormitorium (sypialnia), kuchnia, refektarz (jadalnia), kaplica, kapitularz (sala zebrań). Miniaturowe machiny oblężnicze oraz figurki rycerzy sprawiają wrażenie, że oglądający uczestniczą w zdobywaniu zamku przez wojska Jagiełły w 1410 roku. 

Gdanisko. Wieża sanitarno-obronna. Połączona gankiem wspartym na arkadach z piętrem zamku głównego, służyła do obrony flankowej wschodniej części murów oraz jako toaleta. Wzniesiona na terenie podmokłym nad Strugą. Gdanisko przetrwało zburzenie zamku przez mieszczan toruńskich w XV wieku. W latach 1600-1613 z inicjatywy ówczesnego burmistrza Torunia Henryka Strobanda pozostałości zamku stały się trójkątnym bastionem, który zabezpieczał miasto od strony południowej, a Gdanisko przebudowano na prochownię. Z tego okresu zachowały się do naszych czasów ogromne belki stropowe, które można obejrzeć wewnątrz wieży.

Podziemia zamku głównego stanowią największą atrakcję turystyczną. Umieszczono tam większość ekspozycji stałych dotyczących życia braci zakonnych w średniowieczu. Piwnice zachowały się tylko częściowo, odkryte w czasie prac wykopaliskowych w latach 1958-1966, zostały zrekonstruowane i obniżone. Pozostałością badań archeologicznych z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych są znalezione i umieszczone w piwnicach detale architektoniczne takie jak części kolumn, portali czy elementy podłogi z kaplicy zamkowej.

Mennica. Umieszczona na dziedzińcu zamkowym. Jest próbą rekonstrukcji techniki wykonywania średniowiecznych monet krzyżackich. W trakcie trzydziestominutowego widowiska przedstawiamy krótką historię mennictwa krzyżackiego w Toruniu oraz proces produkcji monet. Pokaz rozpoczyna się od rozgrzania metalu w odpowiednio skonstruowanym piecu grzewczym, następnie metal w postaci płynnej odlewany jest w drewnianą formę i zastyga. Powstają w ten sposób metalowe paski zwane canami. Następnie cany oklepywane są w celu uzyskania odpowiedniej srebrzystości. Końcowym efektem całego procesu jest wybijana, za pomocą specjalnego stempla, moneta ze wzorem z 1245 roku. W trakcie spotkania prezentujemy również narzędzia jakimi posługiwano się przy produkcji monet oraz strój mincmistrza. Pokaz bicia monety krzyżackiej został wiernie odtworzony na podstawie rycin i opisów średniowiecznych z XIII-XV wieku i nawiązuje do tradycji mennictwa toruńskiego.

Strzelnica rycerzy zakonnych. To kolejna atrakcja skierowana do turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Umieszczona w części północnej dziedzińca... Na strzelnicy przygotowano stanowisko, z którego chętni mogą nauczyć się  i postrzelać do tarczy z profesjonalnie wykonanego, cisowego łuku.

Tajemnicza studnia. Odkryta na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, aktualnie po konserwacji. Studnia stoi w centralnym miejscu dziedzińca zamkowego. Niestety do naszych czasów nie przetrwała drewniana zabudowa...Na dnie studni, na głębokości około 8 metrów, podczas prac oczyszczających w lipcu 2008 roku pojawiła się woda. Odsłonięto również, przysypany gruzem, tajemniczy szkielet.

Dyby, pręgierz. Były to rodzaje kar przeznaczone dla średniowiecznych złoczyńców.  Zarówno dyby jak i pręgierz umieszczono w środkowej części dziedzińca zamkowego. Dzięki tym "urządzeniom" turyści "na własnej skórze" mogą przekonać się jak w średniowieczu karano za niegodne występki...W dawnych czasach dyby składały się  z dwu części, górnej i dolnej z wycięciami na ręce bądź nogi. Po zamknięciu w nie przestępcę obie kłody zbijano gwoździami drewnianymi lub zamykano na kłódkę...Pręgierz to rodzaj drewnianego słupa z kajdanami, do którego wiązano oszustów, winowajców skazanych na hańbę publiczną.

Sala strachu. Jest to pomieszczenie przeznaczone dla osób o mocnych nerwach, lubiących się bać. W komnacie tej umieszczono różnego rodzaju straszydła, wiedźmy, istoty z zaświatów z rozpadającymi się częściami ciała. Uwagę zwraca także śmierć z kosą, której twarz zalewa się krwią. Atmosferę grozy dopełniają zwisające pająki, nietoperze, porozrzucane kości czy wystające z murów ręce...Sala strachu dostępna w piwnicach. Centum Kultury Zamek Krzyżacki zaprasza do odwiedzin opisanych wyżej miejsc. Oprócz wymienionych ekspozycji stałych Centrum Kultury organizuje dla odwiedzających wystawy czasowe oraz atrakcje sezonowe, na przykład inscenizacje zamkowe, turnieje łucznicze, rycerskie, fire show czy nocne zwiedzanie z pochodniami. Na ruinach zamkowych można spotkać rycerzy krzyżackich z XIII wieku, którzy przybliżają historię i obyczajowość braci zakonnych. Ponadto wieczorami na zamku  pojawia się duch ostatniego komtura Abrecht Kalba. Widowisku temu towarzyszy oprawa dźwiękowa, świetlna i wiele innych efektów specjalnych. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki to również szereg zajęć związanych z historią i archeologią skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej na przykład Szkoła Rycerska czy lekcje zamkowe.

ZAPRASZAMY

JoomSpirit