8 sierpnia 2010 r. ROK 1410 - BITWA O ZAMEK TORUŃSKI

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki zaprasza do wzięcia udziału w czterech inscenizacjach historycznych dotyczących życia braci zakonnych w średniowieczu, dziejów Zakonu oraz historii stosunków polsko-krzyżackich. Imprezy powstały z myślą uczczenia 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem oraz bitwy o zamek toruński. Będą to "Średniowieczne Potyczki, Gry i Zabawy Rycerskie", "Noc w Zakonie czyli bitwa w dormitorium", "Zamach na wielkiego mistrza Wernera von Orseln", "Rok 1410 - Bitwa o zamek toruński". 

 ROK 1410 - BITWA O ZAMEK TORUŃSKI

8 sierpnia 2010 r.

godz. 16.00 Rynek Staromiejski

godz. 16.30 Zamek Krzyżacki

 

 

W niedzielę, 8 sierpnia 2010 roku, na Rynku Staromiejskim oraz w ruinach zamku krzyżackiego odbędzie się widowisko, które zakończy cykl czterech inscenizacji zorganizowanych przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki dotyczących kultury i życia  w czasach średniowiecznych oraz poświęconych historii stosunków polsko - krzyżackich. Tego dnia widzowie staną się świadkami wydarzeń jakie rozegrały się krótko po bitwie pod Grunwaldem w roku 1410 w Toruniu. Widowisko to wpisane zostało na listę Narodowego Centrum Kultury jako wydarzenie upamiętniające obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

 

Inscenizacja IV, pt."Rok 1410 - bitwa o zamek toruński" składać się będzie z dwóch części. Pierwszą odsłoną a zarazem wstępem do głównych działań stanie się krótkie przedstawienie na Rynku Staromiejskim. Dokładnie o godzinie 16.00 wkroczą na Rynek oddziały polskie i krzyżackie, następnie spod Rynku spektakl przeniesiony zostanie na ruiny zamku krzyżackiego. Tutaj rozpocznie się druga część przedstawienia, która zaplanowana jest na godzinę 16.30.

 

W pierwszej odsłonie przedstawienia widzowie dowiedzą się jakie przywileje przedstawiciele Rady Miasta wynegocjowali u króla Władysława Jagiełły w zamian za postawę przychylną królowi. Ponadto toruńscy rajcy zwrócą się z prośbą do zgromadzonego tłumu mieszczan o wsparcie w trudnych dla miasta czasach. Krótkie przedstawienie na Rynku Staromiejskim zakończy ucieczka wojsk polskich na zamek na widok nadchodzących oddziałów krzyżackich oraz pogoń braci zakonnych za oddziałami Jagiełły. Wycofujące się oddziały polskie ruszą od Rynku Staromiejskiego, ulicami Szeroka i Przedzamcze do fosy zamkowej, natomiast ścigający ich bracia zakonni przejdą od Rynku Staromiejskiego, ulicą Szeroką oraz Podmurną i również pojawią się w fosie zamkowej wchodząc przez bramę od strony Wisły.

 

Drugą odsłoną widowiska to bitwa w fosie zamkowej oraz generalny szturm na zamek główny przy pomocy drabin, sprzętu oblężniczego i artylerii. Przed walką w fosie ukazana zostanie dramatyczna historia mieszczanina Gabriela z Browarnej (postać fikcyjna). 

 

Widowisko przygotowane zostało z dużym rozmachem. W imprezie weźmie udział około 130 osób zajmujących się odtwórstwem historycznym. Wstęp wolny.

 

Organizator: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki

Pomysłodawca i koordynator projektu: Piotr Pietrucki

Autor scenariusza:Piotr Pietrucki.

Aktorzy i bractwa biorące udział w inscenizacji:

Teatr Wiczy

Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej

Rota Zbrojna Grodu Lubicz

Najemna Kopania Toruńska

Bractwo Miecza i Kuszy Włocławek

Bractwo Rycerskie Herbu Tur z Chojnic

Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze

Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej

Bractwo Rycerskie Komturii Grudziądzkiej

Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego

Chorągiew Zaciężna Ziemi Radziejowskiej

Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej

Poczet Rycerski Mateusza Appel

Komandoria Joanitów Zamku Bierzgłowskiego

Człuchowskie Bractwo Rycerskie

Rycerze Zamku Bratian

Efekty specjalne: Robert Murawski

 

JoomSpirit