29 maja 2010r. NOC W ZAKONIE CZYLI BITWA W DORMITORIUM

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki zaprasza do wzięcia udziału w czterech inscenizacjach historycznych dotyczących życia braci zakonnych w średniowieczu, dziejów Zakonu oraz historii stosunków polsko-krzyżackich. Imprezy powstały z myślą uczczenia 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem oraz bitwy o zamek toruński. Będą to "Średniowieczne potyczki, gry i zabawy rycerskie", "Noc w Zakonie czyli bitwa w dormitorium", "Zamach na wielkiego mistrza Wernera von Orseln", "Rok 1410 - Bitwa o zamek toruński". 

INSCENIZACJA II

  

NOC W ZAKONIE CZYLI BITWA W DORMITORIUM

29 maja 2010r., godz. 20.00 

 

Inscenizacja druga "NOC W ZAKONIE CZYLI BITWA W DORMITORIUM" poświęcona została przedstawieniu życia codziennego braci zakonnych na zamkach. Scenariusz tej imprezy powstał na podstawie źródeł historycznych. Przede wszystkim na kanwie tzw. reguł braci Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Widowisko przedstawi historię jednej nocy w zakonie - nieudaną próbę przejęcia władzy nad zamkiem. Inscenizacja druga to zabawna opowieść o łamaniu surowych średniowiecznych zasad zakonnych i o bogatym życiu nocnym krzyżackich rycerzy.

Pierwsza odsłona widowiska to wspólna uczta, na której to nie zabraknie intryg, wina i innych uciech braci spod znaku krzyża. Następnie akcja przeniesie się do do dormitorium czyli sypialni krzyżackiej i tam widzowie staną się świadkami ciekawych zdarzeń... bitwy. W przedstawieniu zaprezentowane zostaną specjalne zakazy, nakazy i obowiązki jakimi kierowano się podczas krzyżackiej reguły snu, będą one tłem spektaklu. 

Dodatkową atrakcją staną się wędrowni kuglarze zaproszeni przez jednego z krzyżackich rycerzy, którzy zaprezentują średniowieczną sztukę władania ogniem.

 Ponadto widowisko odbędzie się przy średniowiecznym "oświetleniu" czyli przy pochodniach. Wstęp wolny.

Udział biorą: Teatr Wiczy, Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, Rota Zbrojna Grodu Lubicz

Autor scenariusza: Piotr Pietrucki 

Bractwa, rycerze, kramarze, zespoły zajmujące się muzyką średniowieczną chcące wziąć udział w inscenizacjach proszoni są o kontakt pod numerem 056 621-03-35 lub pod numerem 0604 638 770. 

JoomSpirit