Widowisko Historyczne „Husaria – Chluba Oręża Polskiego” - Toruń 14.08.2016r.

Toruń 14.08.2016r., godz 15:30 – 17:00 , Starówka Toruńska

Widowisko Historyczne

„Husaria – Chluba Oręża Polskiego”


Spektakl "Husaria Chluba Oręża Polskiego" jest widowiskiem, który przenosi uczestników w czasy XVII wieku, kiedy to właśnie ta formacja zbrojna święciła triumfy. Widowisko składa się z 3 - 4 bloków tematycznych trwających po ok. 30 min.

I. Zaciąg do Chorągwi Husarskiej – widzowie mają wielka okazję, aby zostać Towarzyszem Chorągwi Husarskiej, przyodziać się w XVII w. ubiór i założyć na siebie zbroję. Następnie biorą oni udział w egzercunkach husarskich władania kopią oraz szablą.

II. Przygotowanie koni husarskich do egzercunków – widzowie poznają z czego składa się rząd husarski, by następnie wybrane osoby pod okiem instruktorów mogły przygotować konie do prezentacji. W trakcie pokazu poznają wszystkie tajniki obchodzenia się z końmi od czyszczenia do siodłania.

III. Prezentacja pocztu husarskiego - widzowie będą mieli okazję zobaczyć Poczet Husarski w pełnym oporządzeniu. Poznają historię tej formacji, jej wielkie zwycięstwa oraz zwyczaje panujące między Towarzyszami Chorągwi Husarskiej.

Bloki I-III. Czas trwania: ok. 1,5 h.

„Widowisko okraszone zostanie krasomówczym talentem pułkownika Husarskiego.
Opowiadać on będzie tak prostym, acz barwnym staropolskim językiem, że nawet ktoś kto w ogóle
nie zna się na wojskowości doskonale zrozumie jakaż to taktyka i obyczaje w Husarii panowały.”

JoomSpirit