ZAMKOWE SPOTKANIA Z POEZJĄ - 8 maja 2010

Koncert „ZAMKOWE SPOTKANIA Z POEZJĄ" odbędzie się w podziemiach ruin zamku krzyżackiego w sobotę, 8 maja 2010 roku o godz. 18.00. Projekt nawiązuje do koncertów cieszących się dużą popularnością w latach 80´ i 90´ - „Nocnych Śpiewań na Zamku". W tym roku zaprosiliśmy profesjonalnych wykonawców, którzy występują pod nazwą "Scena Zaułek" - miejscem spotkań z kabaretem i piosenką literacką (projekt realizowany m.in. na scenie Teatru Nowego w Warszawie). Scena skupia wokół siebie doświadczonych wykonawców i twórców, parających się piosenką artystyczną, posiadających różne temperamenty i osobowości sceniczne co powoduje, że koncert odróżnia się interesującą dramaturgią. Przedstawienie jest pomyślane tak, aby w odpowiednich ilościach dozowana była liryka, satyra i humor.
Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Torunia.

Będziemy mieli okazję wysłuchać artystów występujących zarówno na antenie radiowej, jak i telewizyjnej:

Krzysztof Daukszewicz (satyryk, bard, autor kilku książek, doceniony przez Ministra Kultury Srebrnym Medalem Gloria Artis), znany również z cyklicznego programu TVN 24 „Szkło Kontaktowe", zaprezentuje autorskie piosenki (m.in. „Poeta i Pan Strauss", „Schody do mojego nieba") usłyszymy go także w satyrycznych komentarzach do codziennej rzeczywistości. Krzysztof Daukszewicz urodził się 30.10.1947 w Wichrówie. Jest satyrykiem, poetą, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem. Studiował w WSP w Olsztynie.Od 1976 roku współtworzył kabaret Gwuść z którym zdobywał nagrody. W 1976 roku zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym "Dookoła Wojtek", za który otrzymał II nagrodę. W roku 1978 przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 występował w kabarecie "Na Pięterku" Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. W latach 1979-84 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny "Dziury na drodze" oraz musical dla dzieci "Dzieci taty Zeusa". W latach 1983 - 86 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret "Hotel Nitz". Od roku 1986 do 1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą. Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: "Na tronie", "U pana Krzysia", "Rozmowy ze zgryzem". Od 2005 roku jest stałym gościem na antenie programu "Szkło kontaktowe" nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych "Cycek", "Bunkier", zbioru satyrycznego "Między Worłujem a Przyszłozbożem" i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów. Jest laureatem licznych nagród, takich jak; Złote Rogi Kozicy i nagrody MKiS w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1977, Złotej Szpilki na II Biesiadzie Humoru i Satyry w 1977 za program "Mity i nity, czyli nasza Monachomachia", III nagrody na III Biesiadzie Humoru i Satyry w 1978, Srebrnych Rogów Kozicy w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1978, Grand Prix oraz nagrody dziennikarzy na przeglądzie kabaretowym OSET w Rzeszowie w roku 1986, III nagrody za farsę "Cycek" na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną w Jugosławii w 1986, nagrody MKiS na KFPP Opole 91, Złotego Mikrofonu w 1991, nagrody miesięcznika "Szpilki" za "Listy do Pana Hrabiego" w 1991 roku, Złotego Kamertonu w 1992, Prometeusza w 1997.

Basia Raduszkiewicz (wokalistka) wykona utwory z płyty „Dzika Róża", premiera płyty odbyła się w Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej. Teksty piosenek: Kamil Baczyński, Roman Kołakowski, Jonasz Kofta i Julian Tuwim. A muzyka: Janusz Strobel, Jarek Kordaczuk, Zygmunt Konieczny O swoich występach mówi: „Śpiewając staram się sięgnąć do swoich przeżyć, doświadczeń, aby to, co robię przekazać jak najprawdziwiej, wzruszająco. Chcę, by moje interpretacje swoją prawdziwością nie tylko poruszały wyobraźnię słuchacza, ale zaskakiwały go." Znakomity głos, głęboka wrażliwość sprawiły, że Basia Raduszkiewicz stała się jednym ze znaków rozpoznawczych Krainy Łagodności. Artystka pochodzi z Bartoszyc, ale od wielu lat związana jest z Olsztynem. Tam współtworzy stowarzyszenie Scena Babel. Jej pierwszy samodzielny projekt to "Dzika Róża", który powstał pod kierownictwem Krzysztofa Herdzina. Potem zaczęła współpracę z Jarkiem Kordaczukiem, czego efektem jest drugi album "Chwile poruszone". Możemy na nim usłyszeć mieszankę muzyki awangardowej, jazzowej i sakralnej. Znakomity głos, głęboka wrażliwość sprawiły, że Basia Raduszkiewicz stała się jednym ze znaków rozpoznawczych Krainy Łagodności. Zdobyła I nagrodę na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję. Na Festiwalu Sztuki Estradowej została doceniona jako najciekawsze zjawisko sezonu. W nagrodę otrzymała możliwość nagrania recitalu w Studiu Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Kolejny Basi projekt to PTAKI POWROTNE – płyta i koncerty z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Janusza Lipińskiego i w aranżacji Jarka Kordaczuka.

Basia Raduszkiewicz o sobie pisze:
„Z domu rodzinnego wyjechałam dość wcześnie. Najpierw moja mama, potem szkoła muzyczna i nagrody na konkursach fortepianowych (tak, tak, byłam obiecującą pianistką!) sprawiły, że z muzyką związałam swoje życie. Śpiewam odkąd pamiętam: najpierw akademie w szkole, a z czasem coraz poważniejsze ogólnopolskie konkursy, warsztaty i festiwale - sporo tego było. Swoje miejsce na scenie odnalazłam wśród wykonawców z kręgu "Krainy Łagodności". W Olsztynie, gdzie mieszkam, od kilku lat współtworzę stowarzyszenie Scena Babel, z którym organizujemy cykliczne koncerty. Współpracuję też z innymi twórcami - choćby z kompozytorem Hadrianem F. Tabęckim, który zaprosił mnie do uczestnictwa w koncertach "Śpieszmy się kochać ludzi" do wierszy ks. Twardowskiego. Zimą 2001 roku, pierwszym samodzielnym projektem "Dzika róża", pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Herdzina, podsumowałam dotychczasowy rozdział mojej twórczości. Zawarłam w nim wszystko to, co dotąd kochałam i co kocham nadal. Ale czułam potrzebę zmian... A one już nadchodziły. I nazywały się Jarek Kordaczuk. Dziwne dźwięki, powykrzywiane melodie, rytmy i ja w tym wszystkim - stworzyły nieznany mi dotąd świat ekspresji. Pierwsze półtora roku współpracy z Jarkiem zakończyliśmy w grudniu 2002 roku albumem "Chwile poruszone" i spektaklem pantomimicznym (ze mną w tanecznej roli!) do muzyki z tego albumu. Potem były inne wspólne projekty: muzyka dla dzieci "Lokomotywa", muzyka eksperymentalna "digressi00ns", sesje nagraniowe z zespołem Arte dei Suonatori do projektu Safona etc...
Jestem w ocenach samej siebie bardzo surowa. I chyba jestem perfekcjonistką. Śpiewanie jest moją pasją. I wiem, gdy widzę podobną pasję w oczach ludzi, z którymi pracuję, gdzie jest piękno prawdziwe..."

Otrzymane nagrody:
2004 - nagroda marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za dotychczasowy dorobek artystyczny.
2004 - nagroda prezydenta miasta Olsztyn za projekt "Chwile poruszone",
2001 - I nagroda Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie dla twórcy najciekawszego zjawiska scenicznego sezonu,
1997 - I nagroda Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję "Recital" w Siedlcach,
1996 - udział w koncercie "Kraina Łagodności" podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu,
1995 - I nagroda Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie,
1993 - I nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki "Łykend" we Wrocławiu,
1991 - III nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie,
1991 - nagroda Dziennikarzy Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję"
1990 - nagroda Gazety Olsztyńskiej dla najlepszego wykonawcy z regionu Warmii i Mazur-Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję"

Grupa TAK (zespół złożony z instrumentalistów i wokalistów: Tomasz Salej – wokal, gitara; Zbyszek Bąkowski – harmonijka ustna; Czarek Boguszewski – wokal, gitary akustyczna i elektryczna; Krzysztof Gałkowski – gitara basowa; Katarzyna Lotkowska – skrzypce, wokal) zaprezentuje autorskie utwory (m.in. „Finlandia", „Buty"). Grupa o sobie pisze: „ Nie robimy żadnych magicznych zabiegów, przypominamy jedynie proste prawdy, wypowiadamy myśli pełne humanizmu i zdecydowanej afirmacji ludzką osobowością, przypominamy tylko to, o czym tak zajadle milczy się (...) w programujących nas mediach." Występowali i byli laureatami m.in. na warszawskiej Yapie, gdańskiej Bazunie, w Krakowie, Olsztynie i Toruniu. Grupa TAK wykona autorskie utwory Tomka Saleja. O piosenkach swoich Tomek pisze tak: „Staram się pisać o konkretnych sytuacjach, jakie napotkałem w życiu, o ludziach, którzy mi przemknęli przed oczami, albo też o moich odczuciach po tychże zdarzeniach. Otwierasz ranne oczy, rozglądasz się, a ten podstępny reżyser już Ci proponuje kolejny odcinek noweli zwanej życiem. I żadna książka nie jest w stanie przedstawić bogactwa inwencji tego naszego wewnętrznego podpowiadacza chwil. A ty się tylko staraj - hazardzisto losu - nakręcić film, a nie kicz - ot, prosta prawda."

A oto komentarze Tomka do jego pieśni:
1. Finlandia - 27.11.2008 - moja reakcja na Przegląd Piosenki Autorskiej
OPPA,
2. Buty - 23.01.2009 - opowieść o mądrości małych dzieci,
3. Anka, Agnieszka, Julita - 15.08.2009 - to jest prawdziwa historia o
tym, jak młody mężczyzna nagle zostaje brutalnie pozbawiony złudzeń co do
wyobrażenia kobiecego ideału,
4. Kanon - 17.04.2005 - propozycja hymnu dla feministek,
5. Menelson - 19.03.2010 - odwieczny wybór: mieć, czy być - patrząc przez takie szkiełko nagle zaczynamy szanować ludzi, których przez pół życia w
zasadzie nie zauważaliśmy.
Wojciech Gęsicki z muzykami (bard, wokalista, gitarzysta; z udziałem: Artur Chwała – skrzypce; Michał Chwała – gitara) zaśpiewa w koncercie piosenki z płyt: Gabinet Poezji (wyd. 2004r.) i Wyszukana Prostota (wyd. 2010r.). Kompozycje wszystkich piosenek są autorstwa Wojtka Gęsickiego, a słowa Wojtka Gęsickiego, Jana Kazimierza Siwka i Krzysztofa Cezarego Buszmana. Wojtek Gęsicki – mieszka w Ciechanowie, urodził się w Makowie Mazowieckim. Bard, kompozytor, autor tekstów, wykonawca, konferansjer, od 1991 roku członek Związku Autorów i Kompozytorów Polskich ZAKR.

Ważniejsze trofea zdobyte na festiwalach i przeglądach:
I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA
I nagroda na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie
II nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki ( tuż za RAZ, DWA, TRZY...)
Dwukrotnie przyznane stypendium roczne przez ówczesnych ministrów: Izabelę Cywińską i Aleksandra Halla.
Twórca i organizator wielu ogólnopolskich festiwali dla dzieci i młodzieży, reżyser i scenarzysta ponad 100 widowisk estradowych z udziałem gwiazd estrady. Pomysłodawca Sceny Zaułek. Od ponad 20 lat na zawodowej scenie.

Wiesław Nideraus (artysta estradowy, satyryk) przedstawi autorski monolog pt. „Kac". Od zawsze związany z zawodową sceną. Jego monologi można usłyszeć w różnych programach telewizyjnych (POLSAT, HBO, TVN). Od kilku lat współtworzy i prowadzi w Szczytnie Kabaretową Scenę Trójki „Scena 9".

Wstęp biletowany: 15 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu koncertu w kasie ruin zamku krzyżackiego przy ul. Przedzamcze w Toruniu. Zapraszamy!

Accessibility

JoomSpirit