VIII Toruńskie Medievalia - 27 czerwca 2015r.

„VIII TORUŃSKIE MEDIEVALIA” z Turniejem Konnym .

27 czerwca 2015r. w godz. 12:00 – 16.00
Toruń, Fosa Staromiejska ruin zamku krzyżackiego
Wstęp wolny
Współfinansowane przez Gminę Miasta Toruń

medievalia2015
 dofinansowanoumt

VIII Toruńskie Medievalia odbędą się w sobotę  - 27 czerwca 2015r.  w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu na terenie Fosy Staromiejskiej.
W fosie  zamku krzyżackiego wyrośnie średniowieczne obozowisko z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć zbroję, spróbować się w strzelaniu z łuku oraz dowiedzieć więcej o historii średniowiecza. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci takich jak walka bezpieczną bronią czy gry i zabawy plebejskie, szkoła fechtunku, nauka pisania gęsim piórem. Specjalnie dla młodszych widzów będą przeprowadzone nauki w blokach tematycznych powtarzających się w ciągu dnia.

Główną atrakcją będzie  „Turniej Konny”. Formuła będzie nawiązywała do średniowiecznych turniejów rycerskich, które odbywały się w naszym mieście przy zachodniej stronie rynku staromiejskiego, przy którym prezentowali się rycerze podczas różnorodnych pojedynków sprawnościowych, Będziemy mieli okazję podziwiać sztukę nadziewania pierścieni, przecinania jabłka,  „ataku na saracena” oraz umiejętności jazdy w szyku bojowym. Chętni mogą poddać się werbunkowi do artylerii.

Impreza skierowana jest zarówno do najmłodszych widzów dla których na pewno nie zabraknie atrakcji, a także dorosłych miłośników historii oraz aktywnego spędzania czasu. Wydarzenie  jako żywa lekcja historii, w założeniu ma wzmacniać więź ze spuścizną przodków, pogłębiać wiedzę na temat regionu, a także dziedzictwa narodowego. Jest to także wspaniała okazja do promocji regionu oraz zachęcania ludzi do aktywnego spędzania czasu. Celem przedsięwzięcia jest rozpowszechnienie wiedzy historycznej poprzez inscenizacje średniowiecznych obyczajów  na terenie obozu z rycerzami, zakonnikami krzyżackimi oraz mieszczanami.

Program:
12.00 OTWARCIE TURNIEJU
1. I część 12.00 – 13.30
2. II część 13.30 – 15.00
3. III część 15.00 – 16.00
ok. 16.00 ZAKOŃCZENIE TURNIEJU
Podczas każdej z części odbędą się: pokazy walk pieszych, pokazy jazdy konnej,
werbunek do artylerii, szkoła fechtunku i pisania gotykiem.

Zdjęcia z 2014r.:

Organizator: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki
Odpowiedzialna: Julita Bojarska
/wstęp wolny/
JoomSpirit